Najljepše grmlje koje cvjeta u proljeće – drugi dio

Grmovi su višegodišnje biljke. Većina grmova ne zahtjeva posebnu njegu. Njihova bogata lepeza oblika i boja učiniće vaš vrt prepoznatljivim tokom cijele godine. Izabrali smo za vas žbunaste biljke koje svjetaju već sa prvim proljetnim sunčevim zrakama. 

Forzicija ili zlatna kiša – je biljka iz porodice maslina. Ova prilagodljiva biljka će svaki vrt skoro preko noći okupati žutim cvjetovima. Grupišite više biljaka za najbolji učinak. Zahtjeva sunčane pozicije i dobro drenirano tlo. Ako se ne orezuje može narasti do 2,5m. Orezuje se poslije cvjetanja, nikada u zimu ili rano proljeće.  Forzicija se lako razmnožava reznicama, nekada ih je dovoljno samo zabosti u tlo. 

JorgovanJorgovan – je dobro poznata grmasta biljka u našim područjima. Šteta je ako nemate bar jedan jorgovan u svome vrtu. Pored prelijepih grozdastih cvjetova, jorgovan krasi i opojan miris. Može da cvjeta u nijansama ružičaste, ljubičaste i bijele boje. Odlično je rezano cvijeće. Za najljepše, bogate cvjetove, jorgovan posadite na sunčano mjesto. Odgovara mu pH neutalno ili blago alkalno tlo. Jorgovan možete a ne morate šišati, sve zavisi od stila vašeg vrta. Jorgovan može da naraste do 5m u visinu. Razmnožava se reznicama. Jednostavno sredinom ljeta uzmite mlade izdanke i posadite ih u saksije. Trebaće nekoliko sedmica dok se ožile. U jesen ih presadite u vrt. Preko zime će mlade biljke imati dovoljno vremena da razviju korijenov sistem.

AzalejaAzaleja (Azalea) – je predivno grmoliko cvijeće. Spada u porodicu rododendrona. Postoje azaleje skoro za sva klimatska područja. Za uspješan razvoj azalejama je potrebno kiselo, dobro drenirano tlo. Tlo mora biti bogato hranjljivim sastojcima što ćete postići dodavanjem komposta. Zemlja ne smije biti ni presuha, ali niti ni prevlažna. Azaleje se ne sade u glinovito tlo! Budite pažljivi prilikom okopavanja vrta jer je korijen azaleje plitak. Prilikom zalijevanja, potrebno je azaleju čitavu pokvasiti, uključujući i lišće. Radite to ujutro kako bi se lišće do popodne osušilo. Time ćete spriječiti pojavu gljivičnih oboljenja. Korijen azaleje se ne smije zaštiti pokrivkom za tlo u jesen, iz razloga što će joj se tako produžiti vegetacija. To može izazvati oštećenja na azaleji zimi. Azaleje se sade na sjenovitim mjestima. Isuviše direktnog sunca može oštetiti lišće. 

PhysocarpusPhysocarpus – je listopadni žbun. Cvjeta u grozdovima blijedo ružičastih cvjetova. Lišće mu je tamno, što je više na suncu to je tamnije. Sadite ga na osunčana mjesta u kiselo tlo. Dobro podnosi vrućine. Zavisno od sorte može da naraste do 2,5m. Ovaj grm je interesantan tokom cijele godine prvo svojim cvjetovima, onda lišćem neobične boje, a u jesen svojim plodom, crvenim bobicama. Kora na stablu s godnama počinje da se ljušti. Ovo je normalno tako da se ne plašite da je vaš Physocarpus obolio. Najlakše se razmnožava mladim sadnicama koje se pojave oko matičnog stabla.

Tagged under

Leave a Reply