Kako, čim i koliko često zalijevati sobne biljke

Vrlo se često ljubitelji sobnih biljaka sreću sa problemom zalijevanja. Nerijetko u neznanju biljke uginu. Pokušaćemo vam pomoći savjetima kako, čim i koliko često da zalijevate svoje sobne biljke.

OSNOVE ZALIJEVANJA

voda_u_tanjiricuU osnovi biljke zalijevajte onoliko koliko bi dobijale vlage u svom prirodnom okruženju. Neke biljke zahtjevaju period suhe zemlje, taj period može da traje od par dana do par sedmica. Ostale biljke zahtjevaju češće, redovnije, zalijevanje s tim da se zemlja može osušiti od zaliejvanja do zalijevanja. Druge pak biljke vole da ima je zemlja konstantno vlažna. Takođe, neke biljke se moraju zalijevati po fazama rasta, u jednoj fazi ih treba često zalijevati dok ih u drugoj treba tek povremeno.

Odredite frekvenciju zalijevanja za vaše biljke. Obratite pažnju na znakove stresa biljke usljed manjak ili viška vlage. Ti znakovi su najčešće pojava žutila listova ili klonulosti ako postoji nedostatak vlage. Nemojte isuviše zalijevati biljke. Utvrđeno je da više biljaka ugine usljed pretjeranog zalijevanja nego zbog bilo kojeg drugog razloga. Kada je zemlja isuviše vlažna ona je gnjecava i tada kiseonik ne može da dođe do korijena, nakon toga korijen počinje da trune i dolazi do smrti biljke.

ČIME ZALIJEVATI SOBNE BILJKE

Kišnica, izvorska voda i flaširana voda su najbolje za zalijevanje sobnih biljaka. Sakupljajte kišnicu u plastičnu burad. Imajte na umu da je u nekim područjima kišnica zagađena pa posegnite za drugim izvorima vode. Takođe, izvorska voda nekada može da bude isuviše alkalna za biljke koje vole kiselu sredinu. Hlorisana voda neće oštetiti biljke ali je neophodno da je ostavite preko noći da odstoji. Voda iz slavine se može koristiti za zalijevanje ako nije isuviše tvrda, međutim u potpunosti izbjegavajte meku vodu. Meka voda sadrži sol koja se tokom vremena taloži u zemlji.Nakon svakoga zalijevanja napunite posude iz kojih zalijevate i ostavite ih da stoje. Na ovaj način temperatura vode će se izjednačiti sa okolnom temperaturom. Voda na sobnoj temperaturi je najbolja za zalijevanje sobnih biljaka. Zalijevajte ujutru ako je moguće. Ovo daje navlaženom lišću priliku da se osuši tokom dana. Biljke sa suvim lišćem imaju manje šanse da obole. Smanjite zalijevanje tokom perioda mirovanja. Većina biljaka ubrzano se razvija tokom proljeća i ljeta pa im je u tom periodu potrebno redovno i pojačano zalijevanje. Ali tokom jeseni i zime te iste biljke ulaze u fazu mirovanja u kojoj im nije potrebno mnogo vode.

KAKO ZALIJEVATI SOBNE BILJKE

posuda_za_zalijevanjeVećinu biljaka je potrebno zaliti kada stavite prst u zemlju i ako je zemlja suha 2,5 cm u dubinu. Ako je pak vlažna, to isto ponovite kroz nekoliko dana. Sobne biljke koje vole vlažno tlo zalijte čim se površinski sloj zemlje osuši. Za biljke koje uopšte ne vole vlagu zalijevanje ostavite tek kada se sva zemlja osuši. Zalijevajte posudama sa dugačkim kljunom, na taj način izbjeći ćete prosipanje a moći ćete doći i do najskrivenijeg dijela saksije. Sipajte vodu dok ne počne da izlazi u tanjirić iz rupa za drenažu. Pustite da se zemlja ocjedi a potom vodu iz tanjirića prospite. Voda koja ostane u tanjiriću dan ili dva može da izazove truljenje korijena. U slučaju da vam voda brzo prolazi kroz zemlju zalijevajte polako kako bi dali šansu zemlji da što više upije vlage. Ako ste zaboravili zaliti svoje sobne biljke, i ako se zemlja odvojila od saksije, prije zalijevanja prstima vratite zemlju na mjestu jer u slučaju da odmah sipate vodu ona bi samo prošla duž strana saksije i ne biste ništa napravili.

Nadamo se da će vam naši savjeti pomoći. Uvijek čitajte koliko koja biljka zahtjeva vode!

 

Tagged under

Leave a Reply