10 stvari koje verovatno niste znali o Ajfelovom tornju u Parizu

Tačno prije 125 godina završen je Ajfelov toranj u Parizu. Izgradnja tornja je predstavljala završetak priprema za Svjetsku izložbu “Exposition Universelle” 1889. godine. Izgrađen je za 2 godine 2 mjeseca i 5 dana u spomen na stogodišnjicu pada Bastilje.

U čast rođendana otvaranja Ajfelovog tornja predstavljavamo vam 10 činjenica koje vjerovatno niste znali.

1 Gustav Ajfel nije idejni tvorac Ajfelovog tornja. Ajfelov toranj su dizajnirali Mauris Kajhlin i Emili Nigvajer. Štoviše Ajfel nije bio ni oduševljen ovom idejom ali je ipak poslao glavnog inžinjera Stivena Suivestra zahvaljući čijim preporukama je Ajfel odlučio da kupi patent.

2 U izrgradnji Ajfelovog tornja je učestvovalo 300 radnika, utrošeno je 18 038 komada željeza, 2,5 miliona nitni i težak je 10 000 tona.

3Ajfelov toranj je izgrađen kao simbol moderne nauke. Sam Ajfel je rekao da je toranj “ne samo spomenik modernom inžinjerstvu već i spoemnik vijeku industrije i nauke u kome živimo”.

4 Sve do 1930. godine Ajfelov toranj je bio najviša građevina na svijetu. Tada da je preteklo sjedište Krajzelra izgrađeno u Njujorku.

Ajfelov toranj

Ajfelov toranj

5 Odmah po završetku tornja liftovi nisu bili u funkciji. 30 000 posjetilaca moralo se penjati po 1710 stepenica do vrha tornja. Liftovi su proradili tek 26.5..

6 Isprva Parižani su mrzili Ajfelov toranj. Novinama su slali brojna protestna pisma u kojima su govorili da se čelična konstrukcija ne uklapa u izgled Pariza.

7 Visina Ajfelovog tornja varira tokom godine. Ljeti visina tornja poraste za oko 17,2cm. Razlog tome je jer je izgrađen od čelika.

8 Prvobitno je bilo planirano da Ajfelov toranj traje samo 20 godina. Međutim, ubrzo  ga je počela koristiti francuska vojska za komunikacije. Po isteku ugovora 1909. grad pariz je odlučio da ga završi.

9Ajfelov toranj nije obojen samo u jednoj boji. On je na vrhu tamniji a pri dnu svjetliji.

10 Svakih sedam godina utroši se 50 do 60 tona zaštitne farbe kojom se sprečava rđanje Ajfelovog tornja.

Tagged under

Leave a Reply