Vrtlarstvo za početnike – zemljište

Želite se početi baviti vrtlarstvom? Urediti svoje dvorište, ali ne znate odakle početi? Počnite sa našim vodičem za početnike koji će vam pomoći u planiranju vrta, sadnji biljaka i održavanju vrta.

Kao za svaki posao i za vrtlarstvo vam je potrebno iskustvo, sa iskustvom se čovjek ne rađa već ga stiče. Neke početničke greške ćete izbjeći čitajući savjete za početnike, ipak neke stvari ćete morati naučiti na teži način, na svojim greškama. Ali nemojte da vas to obeshrabri, vaš vrt će svake godine biti sve ljepši i ljepši a zahvaljujući našem vodiču već prve godine će biti među najljepšima. Kako prva godina bude prolazila vidjećete šta u vašem dvorištu uspjeva a šta ne. Najbitnije je da ne odustajete i da uživate u svakoj sekundi provedenoj radeći u vrtu.

Zemljište

Ključ zdravlja svake biljke i vitalnosti svakog vrta je kvalitetno zemljište. Zdrava zemlja ima dovoljno vode, vazduha i nutrijenata za razvoj biljaka. Pošaljite tlo iz svoga vrta na analizu. Ova analiza će vam pokazati šta trebate popraviti u zemljištu svoga vrta. Zdravo zemljište je ključ uspjeha svakog ljubitelja vrtlarstva.

Vrste zemljištaU zavisnosti kakve ćete rezultate dobiti moraćete zemljištu dodati određene sastojke, ali nikad mu neće škoditi ako zemljište obogatite prirodnim gnojivom i kompostom. Neke od vrsta zemljišta su: ilovača (teška, ljepljiva, ne propušta vodu), pjeskovito (vrlo brzo se suši i ne zadržava vodu i hranjive sastojke), močvarno (ima hranjljivih sastojaka, vlage, ali i previše), … svako zemljište se može popraviti.

Prije sadnje biljaka, potrebno je pripremiti tlo. To je ujedno i najteži dio posla.

Prilikom ovog posla potrebno je iznivelisati neke dijelove dvorišta koji se ne uklapaju u plan. Međutim, priprema zemljišta za biljke svake godine će biti sve lakše. Nemojte kopati zemlju dok je mokra, već samo dok je vlažna i suva. Izbjegavajte gaziti okopano zemljište. Najbolje vrijeme za okopavanje vrta je jesen.

Planiranje

Nakon što ste pripremili tlo za sadnju, potrebno je da sve što ste skupljali sa interneta prenesete na papir, da napravite plan. Sve nacrtajte na papir, pazite na sjenke drveća i veličinu biljaka koje ćete saditi. planiranje_vrta_1Grupirajte biljke sa sličnim potrebama za svjetlost i vlagu. Takođe, pazite na vrijeme i trajanje cvjetanja i boju cvjetova. Rasadu cvijeća možete kupiti ili sami uzgojiti. To i nije tako teško, napravite plastenik i na osnovu svog plana uzgojite petunije, pelargonije, dan-noć, begonije… Prilikom kupovine pazite da kupite zdrave biljke, obavezno pročitajte deklaraciju (rok trajanje, vrijeme sadnje, vrijeme cvjetanja, potrebu za suncem i vodom…). Manjim biljkama trebaće više vremena da počnu da cvjetaju, dok veće će to dosta brže učiniti (manje biljke su jeftinije u odnosu na veće). Držite se jedne boje kao akcentne, dok je zelena boja sa svim svojim nijansama dominantna. Prilikom planiranja ne zaboravite staze i mjesta za odmor.

Tagged under

Leave a Reply