Uzdignute gredice su najbolji način za uzgoj povrća i cvijeća u vrtu za lične potrebe. Uzgojem povrća u uzdignutim gredicama imaćete: manje posla, sačuvaćete leđa, povrće će biti veće i zdravije. Bez obzira da li se odlučite za privremene ili trajne uzdignute gredice biće neophodno da naučite prednosti uzdignutih gredica.
Uzdignute gredice sačuvaće vaša leđa. Više nećete imati potrebu da se toliko saginjete prilikom rada u vrtu. Manji napor za leđa znači i da ćete lakše i više moći da radite u vrt bez umora, a samim tim i da uživate. Takođe imaćete bolji pregled prilikom sanje, njege i žetve. Idealna visina uzdignutih gredica je viša od 30cm. Ako je nekim slučajem zid malo višlji od nivoa tla to nije problem, jer uvijek možete sjesti na zid kada budete radili i tako sebi dodatno olakšati posao. Idealna širina je ona da bez većeg napora možete doći do središta gredice. Ako pravite uzdignutu gredicu možete je napraviti sa stranicama dužine 120cmx120cm i visine 50cm.
Zemlja u uzdignutim gredicama se brže zagrijava ali i brže suši. Zbog toga možete značajno produžiti sezonu. Biljke ćete ranije saditi u gredice a zadnja žetve će biti kasnije u odnosu na uzgoj na nivou zemlje. Uzdignutu gredicu lako možete transformisati u toplu leju jednostavnim montiranjem plastične folije na nju i na taj način dobiti značjno ranije svježe proljetne kulture: salatu, luk, peršun…
Još jedna je prednost uzdignutih leja, ako oko njih pospete šljunak više nikada nećete imati problema sa blatom. Vrt će vam izgledati urednije bez obzira koliko kišilo. Ako se odlučite pak za travu, ostavite razmak između uzdignutih gredica dovoljan da možete proći sa svojom kosilicom. Tako ćete olakšati održavanje.
Ako vam je tlo lošeg kvaliteta, uzdignute gredice su rješenje. Sve što je potrebno je da napunite uzdignue gredice sa plodnim tlom koje možete dovesti sa neke druge lokacije. Tlo bogato nutritijentima znači manje brige za vrtlare i bogatiji urod. Kvalitet tla možete i sami poboljšati. A onda vam ostaje da održavate kvalitet zemljišta kompostom i upotrebom prirodnih ili vještačkih đubriva.
Uzgoj organskog povrća nerijetko osujeti pojava korova. Međutim, korov u uzdigntim gredicama je prošlost, sve što treba je da površinu zemlje prekrijete sa slojem pokrivke za tlo, 2-5cm. Ova pokrivka za tlo imaće dvojaku ulogu, spriječiće pojavu i rast korova i održavaće zemlju vlažnom sprečavajući isparavanje vlage. Koliko vam se puta desilo da se trava proširi na vaš povrtnjak, sa uzdignutim gredicama je to prošlost. Trava jednostavno neće imati mogućnost da svoj korijenov sistem proširi unutar uzdignutih gredica.
Uobičajeno je da vrt sa uzdignutim gredicama izgleda atraktivnije. Poredajte svoje uzdignute gredice u vidu rešetke, bez obzira da li ćete u njima uzgajati cvijeće ili povrće. Između pojedinih gredica ostavite staze koje prekrijte sa krupnim šljunkom. Uniforman izgled sa mnoštvom uzdignutih gredica u kojima su posađene ruže i koje čine ivicu maloga trga sa klupom, nikoga neće ostaviti ravnodušnim!
Uzdignute gredice se mogu napraviti od različiti materijala, najčešće se prave od dasaka, kamena i cigle. Najbolje je izabrati daske od tvrdog drveta kao što je hrast. Da bi vam duže trajale prije nego ih ugradite premažite ih bezbojnim lakom koji će usporiti truljenje.