Idealna podloga za sobne biljke treba da bude dovoljno kompaktna, da drži čvrsto biljke ali dovoljno rastresita da dozvoljava slobodan rast i razvoj biljaka. Takođe, podloga za rast sobnih biljaka treba da omogući nesmetanu aeraciju i dobru drenažu.
Iako se kod nas podloga za cvijeće najčešće zove zemlja za cvijeće, uobičajeno je da obične podloge za sobne biljke uopšte u svom sastavu nemaju zemlje. Podloga za cvijeće treba da zadržava vlagu ali ne smije da bude gnjecava. Umjesto toga one sadrže treset, vermikulit i perlit. Treset ima zadatak da apsorbuje vlagu i da je čuva. Vermikulit i perlit imaju zadatak da stvaraju dovoljno slobodnog prostora za slobodan rast korijena. Postoje i drugi materijali koji mogu da zamjene navedene. Jedan od njih je šljunak. Takođe, dosta često se koristi ugalj i mljevena borova kora posebno za uzgoj orhideja. Dobra zamjena za treset je kompost ali i pregorjeli konjski stajnjak.
Jedna od najbitnijih stvari kod upotrebe podloge za cvijeće (zemlje za cvijeće) je njena sterilizacija. Sterilizacijom se sprečava širenje bolesti i parazita. Većina kupovnih podloga za cvijeće je već sterilizovana. Ako se pak odlučite za pravljenje podloge za cvijeće, podlogu sterilišite u rerni od štednjaka. Međutim, to je posao koji nije prijatan, zbog nereda, mirisa i vremena trajanja. Imajte na umu da deklarisana pH podloge za cvjeće je podložna promjeni a usljed vode kojom cvijeće zalijevate. Tako da ako cvijeće zalijevate tvrdom vodom, podloga za cvijeće će postati alkalna. Takvu podlogu možete popraviti mješajući je sa novom ili zalijevajući cvijeće sa tečnim gnojivom koji pH vraća na pređašnje stanje. Podloga se teriliše na taj način što se staavi u tepsiju, prekrije aluminijumskom folijom i stavi u zagrijanu rernu na 180ºC gdje treba da bude sljedećih 30 minuta.