Malč ili pokrivka za zemlju će vam u svakom pogledu uštedjeti vrijeme i trud. Ona sprečava isušivanje zemlje, usporava rast korova, popravlja kvalitet tla (u slučaju organskog malča) i čini vaš vrt atraktvinijim. Malč je jeftin i lako se upotrebljava pa ne postoji razlog da ga već ove seznone ne kupite.
U većini slučajeva malč pojednostavnjuje rad u vrtu i njegu oko biljaka. Zabluda je da je malč ili pokrivka za tlo isključivo organska materija, pravi se od različitih materijala a organski malč je svakako najpogodniji za upotrebu. Malč može biti usitnjena kora bora i drugih četinara, drvene sječke ili iverje, kompost ali i oblutci i šljunak. Bilo da ste profesionalac ili entuzijasta malč će vam pomoći tako što će samnjiti potrebu za zalijevanjem i plijevljenjem, prihranjivanjem i uopšteno radom.
Kao što smo rekli, postoje različite vrste malča, a ovo su neke dostupne kod nas:
- djelimično kompostirani drveni malč (pokrivka za tlo) – popraviće kvalitet tla i pospješiti rast biljaka. Vremenom se sve više kompostira i popravlja kvalitet zemlje dodavanjem hranjljivih sastojaka,
- svježi organski malč – iverje, sječke ili treske kao i usitenja kora, najčešće, četirnara, traje duže od djelimično kompostiranog drvenog malča ali ne popravlja odmah kvalitet zemlje već nakon nekog vremena kada se počne pretvarati u kompost,
- oblutci i šljunak – koristi se za vrtove koji se nalazi na kosini ili urbane vrtove koji ne zahtjevaju mnogo njege, vrlo dekorativan materijal, međutim nije pogodan za topla područja.
Većina organskih vrsta malča će vremenom poprimiti sivu boju koja i nije nešto reprezantativna i zanimljiva, međutim u prodaji se može naći malč u boji. Ovakav malč ili pokrivka za tlo je bojena biljnim bojama koje nisu štetne. Ova boja će, u zavisnosti koliko je izložena direktnom suncu, trajati od dvije do tri godine. Obojeni malč je finije teksture pa je pogodan za upotrebu na izuzetno strmim mjestima. I neorganski malč može biti različitih boja. Međutim, ovako obojeno kamenje ne blijedi, potrebno ga je samo s vremena na vrijeme oprati da povrati sjaj.
Koju vrstu malča ćete upotrijebiti zavisi od terena gdje ga planirati posuti. Organski malč na sjenovitim, niskim terenima može zadržati isuviše vlage, što može izazvati truljenje korijena biljke. Ponekad, usljed povećane vlage koju zadržava, malč može izazvati razvoj puževa i drugih štetočina koje mogu jesti biljke ili im na drugi način naštetiti. Oblutci upotrijebljeni u predjelima sa visokim temperaturama može izazvati ubrzano susšenje tla usljed temperature koju zadržavaju. Zbog svega navedenog prije kupovine malča posavjetujte se sa stručnim licima.
Kada budete kupovali organski malč imajte na umu nekoliko stvari. Kupujte malč sa krupnijim komadima, jer će se oni sporije dekompostirati. Razasuti malč smanjuje količinu uloženog truda u održavanje vrta ali ipak morate povremeno nešto i uraditi. S vremenom morate dodati novi malč kako bi zadržali postojeću visinu pokrivke za tlo. Malč neće u potpunosti zaustaviti rast korova. Dovoljno debel sloj malča spriječiće nicanje sjemena korova koji je već u zemlji ali neće zaustaviti rast korova koji već ima korijen. Zbog toga prije nego što pospete malč po zemlji izvadite korov zajedno sa korijenom. Idealna debljina pokrivke za zemlju je od 7cm do 10cm. Međutim, uklonite malč oko stabala drveća, grmlja, trajnica i to 5-10cm, kako ne biste izazvali kontra efekat.
Kod postavljanja oblutaka, kamenja i šljunka ispod sloja malča postavite sloj mrežaste tkanine koja će spriječiti miješanje zemlje sa kamenjem. Na ovaj način olakšaćete sebi kasnije kada budete željeli da uklonite neorganski malč. Nemojte koristiti najlon!
Kao što ste vidjeli mnogo je prednosti upotrebe malča ili kako je još zovemo pokrivke za tlo. Ali prilikom njene upotrebe potrebno je obratiti pažnju na nekoliko stvari kako ne biste sebi učinili medvjeđu uslugu.