Ljiljani u zvijezda svakoga vrta. Visoki, ponosni sa prelijepim trubastim cvjetovima koji cvjetaju tokom ljeta. U zavisnosti od sorte mogu da imaju vrlo prijatan miris a ponekad i ne baš toliko. Ljiljani su višegodišnje biljke i jednom kada ih posadite očekujte da će vam svake godine ukrašavati vrt.
Cvjetaju cvjetovima u: bijeloj, zlatnoj, žutoj, narandžastoj, crvenoj, ružičastoj… boji. U zavisnosti od klime i sorte cvjetaće od juna mjeseca do kasne jeseni. Cvjetovi se sastoje od šest latica koje oblikuju trubu. Ljiljani se mogu uzgajati i u saksijama a odlično su rezano cvijeće.
Ljiljani se sade u jesen ili u proljeće. Razmak između biljaka bi trebao da bude oko 25cm. Za najbolji učinak na izgled vrta miješajte sorte koje cvjetaju u različito doba kako bi uvijek imali neki ljiljan u cvijetu. Zbog svojih visokih stabljika sadite ih u drugi red. Prije sadnje potrebno je tlo prekopati do dubine od 30cm a potom zemlju dobro isitniti. Zatim pomješajte sa površinskih deset centimetara tla, sloj komposta. Onda iskopajte rupe dubine 15cm u koje trebate postaviti lukovice okrenute ka gore. Zatrpajte lukovice slojem komposta ili sitne zemlje i blago ih utabajte. Potom dobro zalijte. Ljiljane sadite na sunčane pozicije gdje će imati bar 6 sati direktne sunčeve svjetlosti. Posvetite određenu pažnju drenaži zemljišta jer isuviše vlage u tlu može izazvati truljenje korijena. Iako većina sorti raste u kiseloj ili neutralnoj zemlji postoje izuzeci, tako Madonna ljiljan voli baznu podlogu.
Tokom ljeta ljiljane je potrebno redovno zalijevati a svake dvije sedmice bi ih trebalo prihraniti i tečnim gnojivom sa visokim procentom kalijuma. Svakog proljeća oko ljiljana stavite sloj komposta a na njega sloj pokrivke za tlo. Ljiljani imaju visoke stabljike pa ih je potrebno povezati kako se ne bi slomile. Nakon što cvjetovi uvenu stabljike odsijecite do zemlje. Nemojte dopsutiti stvaranje plodova jer biljka tako bespotrebno troši energiju. Razmnožava se jednostavno dijeljenjem lukovica.
Dva su osnovan varijateta ljiljana. Azijski ljiljan koji je najlakši za uzgajanje i narastu do čak 1,8m. Lijepih su cvjetova i omiljeni kod cvjećara. Drugi varijatet je orijentalni ljiljan. On cvjeta neposredno nakon što azisjki ljiljan uvene. Može da naraste od 60cm do 240cm! Vrlo su ugodnog mirisa.
Upozoravamo vas da je ljiljan izuzetno toksičan za mačke. Etiologija trovanja mačaka ljiljanom još nije dovoljno ispitana ali je sigurno da je ljiljan bezopasan za ostale kućne ljubimce. Takođe, polen ljiljana se teško pere i skida pa prilikom rada oko ljiljana nosite radnu odjeću.