U prvom dijelu pozabavlili smo se kako dvorište podijeliti na cjeline ili napraviti jedan otvoreni prostor, kako stvoriti dio za odmor i opuštanje i kako ga učiniti većim. Nikada nemojte zapostaviti ulazu u dvorište, to je dio koji će stvoriti prvi utisak i kao takav zalužuje posebnu pažnju.
Malo dvorište je limitirano prostorom za sadnju biljaka. Zbog toga je neophodno iskoristiti sav dostupan prostor kako horizontalan tako i vertikalan. Sadnja biljaka u malom prostoru zahtjeva malo kreativnosti. Naučite kako koristiti loze za prikrivanje nedostataka i saksije za sadnju biljaka na mjestima koja inače ne bi bila iskorištena. Penjačice se ne moraju penjati samo po zidovima, postavite žice ukoliko ne želite da opterećujete zidove. U većini slučajeva donji dijelovi penjačica nisu estetski prihvatljivi pa ispred njih posadite jednogodišnje ili višegodišnje biljke koje cvjetaju. Pazite na količinu svjetlosti prilikom izbora biljaka!
Prilikom upotrebe vertikalnih površina, težina saksija može da predstavlja problem. Zbog toga upotrebljavajte saksije ili teglice od laganih materijala kao što su plastika ili polikarbonati. Lažne terra cotta saksije ili one koje imitiraju izgled betona su odlična zamjena. Vrlo je teško sa daljine razlikovati ove “lažne” saksije od pravih saksija. Fokusirajte se na patuljaste vrste drveća i cvjetnice kako jednogodišnje tako i višegodišnje jer one stvaraju sliku u vrtu. Kod stvaranja vertikalnih vrtova razmislite o sadnji sukulentnih biljaka. Na tržištu postoje sukulentne biljke koje ne zahtjevaju mnogo brige ali i one sofisticiranije.
Malo dvorište ne iziskuje mnogo rada a uređeno pruža mnogo užitka, zato već ovoga proljeća zasučite rukave.