Kako skinuti tapete

     Tapete koje su prije samo nekoliko godina bile IN polako izlaze iz mode. Došlo je vrijeme da ih skinemo sa zida.

     Teoretski, to je veoma lak posao. Samo nakvasite zid da otpusti ljepilo, nađete sastav i lagano ih gulite. Ali u praksi to baš i nije tako. Ako ikada nađete tapete koje otpadaju tako lako, moglo bi se reći da je to vaš sretan dan. Pogledajte par savjeta koji će vam ovaj posao učiniti mnogo lakšim.

Skidanje tapeta

     Način na koji ćete ovaj posao kvalitetnije, ako ne i mnogo lakše uraditi zahtjeva određene pripreme te specjalizovana sredstva i alate.

Obične papirne tapete bilo je lako skidati kada se nakvase vodom, ali u novije vrijeme imamo plastificirane vinil tapete  koje su dizajnirane tako da ne upijaju vodu (to ih čini perivim) te ih je teže ukloniti . Ono što trebate uraditi jeste da napravite rupice i oštećenja na površini tapeta kako biste omogućili ulazak vode u njih.

sprava-za-busenje-tapeta

Za ovu svrhu mogu poslužiti skalpel,čelična četka ili špahtla, no mnogo bolja opcija je spravica za bušenje tapete jer sa njom nećete oštetiti zid ispod, a i znatno brže će odraditi posao. Upotreba ove sprave je krajnje jednostavna što možete vidjeti i na videu ispod.

     Na tržištu postoje i parni uređaji za skidanje tapeta koji su definitvno najefikasniji, ali sa obzirom na cijenu nisu nešto što vam je neophodno u domaćinstvu.

parni-uredj-za-skidanje-tapeta-Wagner-DTS-5800     Kada ste završili sa bušenjem tapeta nakvasite ih rastvorom tople vode i sirćeta. Umjesto sirćeta možete koristiti i namjenska sredstva za skidanje tapeta (Taperex, Tapeten-löser…). Rastvor nanesite sprej bočicom ili spužvom. Tako nakvašene tapete ostavite da odstoje 30 minuta.

     Nakon 30 minuta tapeta bi trebala , počev od ćoškova i šavova, lako da se guli. Ako ne, pomozite se strugačem ili špahtlom šire oštrice. Na kraju jedino što vam preostaje jeste da skinete preostali ljepak i pripremite zid za novu boju.

 

Tagged under

Leave a Reply