Vrlo često, bilo da prodajete ili kupujete stan površina stana je kamen spoticanja. U ovom tekstu pokušaćemo da vam na laički način objasnimo kako se računa neto površina stana ali i kako se računa cijena stana ako je izražena po metru kvadratnom.
Kako izmjeriti površinu stana?
Izmjerite sve dimenzije prostorija (podove) i pomnožite ih. Pojedine prostorije koje pripadaju stanu se ne računaju isto. Sobe, kupatila, kuhinje, trpezarije, hodnici, toaleti, računaju se kao 100% korisne površine (zbir proizvoda pomnožite sa 1). Ukoliko je stan na etaže, stepenice se ne računaju ali se podesti računaju. Isto tako sve prostorije ili niše čija je visina ispod 1,6m u Srbiji i Bosni i Hercegovini i 1m u Hrvatskoj se ne računaju. Takođe se ne računa prostor između štokova (okvir vrata). Terase, balkoni, ostave i podrumi računaju se kao 30%, u Hrvatskoj 25% korisne površine. Lođe, zatvorene sa tri strane računaju se kao 70% korisne površine, u Hrvatskoj 75%. Potom postotke pretvorite u koeficijente s kojim se površina pojedinih prostorija množi, 100% odgovara koeficijentu 1.
Površinu stana možete izmjeriti i na projektu. Projekti su predstavljeni kao crteži sa pogledom odozgo – tlocrti. Po pravilu razmjer je 1:100 što znači da 1cm na crtežu odgovara 1m u stvarnosti. Ukupnu korisnu površinu izračunajte kao u postupku iznad.
Kao što ste vidjeli površinu stana nije teško izračunati, takođe vidjeli ste da su zbog razlike u postotcima stanovi u Hrvatskoj nešto skuplji. Ako se stan prodaje kao cjelina i kvadratura stana ne utiče na cijenu, onda vam ovi izračuni neće ni trebati.
Primjer izračuna korisne površine stana u Hrvatskoj.
Naziv prostorije Dimenzije Proizvod Koeficijent Ukupno m²
Dnevna soba 4mx5m 20 1 20
Spavaća soba 3mx4m 12 1 12
Kuhinja i trpezarija 4mx4m 16 1 16
Kupatilo 2mx3m 6 1 6
Hodnik 1mx1,5m 1,5 1 1,5
Lođa 3mx1m 3 0,75 2,25
Ukupna površina stana 57,75m²