Feng Shui se prevodi sa kineskog kao “vatra i voda”. Počeo se razvijati u Kini prije više od 3000 godina. Bavi se sa jingom i jangom, balansom između suprotnosti. Feng Shui se zasniva na konceptu Chi što je u stvari energija.
Primjenjujući Feng Shui principe u kuhinji, koja se smatra srcem stana, ne samo da ćete unaprijediti izgled kuhinje već ćete uticati i na povećanje sreće. Ukoliko tek opremate kuhinju naš kratki vodič za Feng Shui u kuhinji će vam pomoći da sve razmjestite na pravilan način. Ako vam je pak kuhinja već opremljena, svi elementi su na mjestu i ne postoji velika mogućnost pomjeranja, nekoliko savjeta i jednostavnih preinaka povećaće protok Chi i u takvoj kuhinji.
Boje kuhinje prema Feng Shuiu
Kuhinja je povezana sa elementom vatre pa je najbolje dekorisati je svijetlim, vatrenim bojama kao što su crvena, narandžasta i žuta. Ukoliko ne možete da prefarbate zidove ili postavite pločice u ovim bojama, mali detalji u ovim bojama takođe će pozitivno djelovati na kretanje Chi. Bijela je isto tako pogodna za kuhinje zbog toga što i u Feng Shuiu bijela predstavlja čistoću i novi početak.
Ako ste se odlučili za mijenjanje boje svoje kuhinje, idite sa bijelom bojom, svijetlo žutom ili pastelno narandžastom kao osnovnim bojama. U zavisnosti koju ste boju izabrali, dodajte dodatke u onim bojama koje niste koristili, a onda dodajte crvene varnice, sudnim krpama, stalkom za cijeđenje, pločama radnih površina, posudama, čajnikom pa i osvjetljenjem.
Feng Shui i štednjak
U Feng Shuiu štednjak je simbol vatre i najvažniji element kuhinje. Simbolizuje bogatstvo i zdravlje. U većini naših domova šporet se nalazi naslonjen na zid. Na taj način se onaj ko priprema hranu prisiljava da okrene leđa ostatku prostorije. Feng Shui je protiv ovakvog rasporeda i preporučuje formiranje ostrva u kuhinji, kako bi kuhar imao dobar pregled čitave kuhinje i ostatka stana. Ipak, ako niste u mogućnosti da ovo uradite, iznad ili desno od štednjaka postavite ogledalo, na ovaj način popravićete protok Chi. Šporet održavajte ispravnim i besprijekorno urednim. Nemojte koristiti samo jednu ringlu, naizmjenično koristite sve, jer svaka predstavlja izvor vatre. Rotirajući ih poboljšava se protok energije i simbolizuje izobilje.
Biljke u kuhinji
Biljke su odličan način da neutrališete negativan razmještaj kuhinjskih elemenata. Postavite ili objesite biljku kod ulaza poboljšaće protok Chi. Ako su vam šporet i sudoper jedno do drugog, negativan uticaj ćete prebroditi stavljanjem biljke između njih, naime konflikt se stvara jer je štednjak vatreni a sudoper vodeni element, a biljka će predstavljati barijeru. Zdjela svježeg voća ili vaza sa cvijećem je odličan način da unesete element drveta u kuhinju. Čim počnu da propadaju bacite ih!
Održavanje čistoće
Kuhinja mora biti maksimalno čista. Poslije pripreme obroka sve ostavite na mjesto, površine neka budu slobodne. Haos izaziva haos! Haos izaziva pad Chi energije. Frižider držite čistim, bacite svu hranu s proteklim rokom. Smeće bacajte svakodnevno, ako je moguće kantu za smeće držite ispod sudopera. Noževi imaju loš uticaj na Chi, uvijek ih odlažite u ladicu nakon upotrebe. Eventualne kvarove što je brže moguće uklonite, npr. pregorjelu sijalicu. Kvarovi simbolizuju gubitak zdravlja. Prema tome kuhinju držite urednom da privučete obilje.
Tehnike Feng Shuia mogu donijeti harmoniju i prijatan stil u vaš dom. Srce vašeg stana neka bude mjesto svjetlosti, čistoće i ljepote.