Kako se primiče sezona grijanja mnogi se interesuju da li se pepeo nastao sagorijevanjem ogrijevnog drveta može koristiti kao gnojivo za vrt. Najjednostavniji odgovor je, da. Međutim, treba obratiti pažnju na nekoliko stvari.
Pepeo je poznat kao gnojivo još od Rimljana koji su čak dokumentovali upotrebu pepela. U SAD je proces nastanka “đubriva od drveta” patentiran pod oznakom No.1 1790. godine. Za domaćinstva koja se griju na drvo, pepeo nastao njihovim sagorijevanjem može biti izvor kalcijuma, kalijuma i mikroelemenata za vrt. Pepeo ne sadrži nitrogen. S obzirom da je pepeo nastao sagorijevanjem biljaka, on sadrži 13 osnovnih nutritijenata potrebnih za pravilan rast i razvoj biljaka. Pepeo je dragocjen za vrtove sa manjkom kalijuma. [pullquote]Izbjegavajte upotrebu pepela oko biljaka koje ne vole kiselo tlo.[/pullquote] Naravno, kvalitet pepela zavisi od drveta čijim je sagorijevanjem nastao. Shodno svemu rečenom, pepeo nastao sagorijevanjem drveta podići će pH zemljišta. Najsigurnije je da se držite preporuke da na površini od 100m² možete koristiti ne više od 10kg pepela godišnje. Nemojte koristiti pepeo nastao od drveta koje je tretirano hemikalijama, lakiranog, briketa… Pepeo koji je nastao sagorijevanjem peleta se može koristiti kao fertilizer. Najbolji način upotrebe pepela je da pošto ga raspete po tlu, zemlju duboko okopate.
Korištenje manjih količina pepela neće negativno uticati na vaše biljke a pepeo će snabdjeti biljke nekim hranjljivim elementima. Iz razloga što pepeo povećava pH zemljišta, korištenje velikih količina pepela može stvoriti više štete nego koristi!