Mnogo prije Prvog svjetskog rata makovi su bili simbol smrti, obnove i života. Makovo sjeme može biti u zemlji godinama, međutim u jednom trenutku cvjetat će spektakularno . Slično se desilo 1914. godine kada je počeo Veliki rat.
Mak je jednogodišnja biljka koja cvjeta prelijepim crvenim, kao krv, cvjetovima. Cvjetovi rastu pojedinačno na dlakavim stabljikama. U našim područjima cvjeta najčešće u kasno proljeće. Iako postoji nekoliko sorti, ove godine se sade samo crveni makovi u sjećanju na Prvi svjetski rat. Od sorti su najviši orijentalni makovi a najniži alpski makovi koji narastu do visine od 25cm. Makovi se vrlo lako uzgajaju i rastu i na izrazito sušnim područjima.
Sjeme maka sadite na mjestima koja su izložena direktnoj sunčevoj svjetlosti. Mak insistira na dobro dreniranom tlu, močvarno tlo ili tlo koje ne propušta vodu učiniće da vam makovi počnu propadati usljed truljenja korijena. Pošto uštijate zemlju, usitnite je. Siromašno tlo obogatite kompostom ili stajnjakom. Kao što vjerovatno znate sjeme maka je sitno, u njega dodajte malo pijeska ili šećera kako bi se ravnomjerno rasporedilo prilikom sijanja. Za sijanje se možete poslužiti sa solenjakom koji ima rupice. Napravite jarak u koji ćete saditi mak. Izvršite sijanje, trudite se da ravnomjerno rasporedite sjeme. Zatim sjeme prekrijite sa malo sitne zemlje. Ne zakopavajte sjeme jer vam onda neće niknuti! Zalijte prskalicom posađene makove, na taj način ćete izbjeći spiranje sjemena i kasnije stvaranje tvrde kore koja bi spriječila nicanje. Kada makovi narastu do 10cm visine, prorijedite ih tako što ćete ukloniti slabije i sitnije biljka. Neka razmak između biljaka bude oko 15-ak cm. Iako su makovi biljke koje ne zahtjevaju posebnu njegu, dobro ih je tokom cvjetanja jednom mjesečno prihraniti tečnim gnojivom kako bi bujnije cvjetali. Kada počnu cvjetati, uklanjajte redovno uvele cvjetove kako bi produžili cvjetanje duboko u ljeto.