Nije vam se jednom desilo da se opečete o vruću tepsiju ili rernu. Vjerovatno onda stavite ruku pod hladnu vodu, međutim mnogo učinkovitije je da opekotinu namažete Aloe Verom, kao što su to radili naši preci.
Oni bi otkinuli neki od donjih listova, malo ga izgnječili među prstima i onda sa njim trljali opekotinu. ALoe Vera smanjuje bol i ublažava posljedice opekotina. Danas Aloe Vera, čiju su ljekovitost koristili još stari Grci i Rimljani, uživa obnovljeni interes. Ova sukulentna biljka svake godine je sve više popularna kod baštovana. Aloe Vera je samo jedna od 400 sorti od aloea. Porijeklom je iz Sjeverne Afrike. Aloe Vera se smatra onom “pravom” aloeom koja je ljekovita i koju u nekim područjima zovu čudotvornom biljkom. Pored svoje ljekovitosti Aloe Vera se jednostavno uzgaja.
Kao što smo rekli postojbina aloe je Sjeverna Afrika, stoga Aloe Vera najbolje raste u toplim i suvim regionima. Lišće joj je raznobojno, šiljasto, sjajno i glatko. Kod nas se najčešće uzgaja kao sobna biljka. Međutim, svako pravilo ima i svoje izuzetke pa se uzgaja i napolju, pri tom je ne treba izlagati direktnom sunčevom svjetlu i ne treba pretjerivati sa zalijevanjem. U jesen je treba unijeti na toplo jer ne podnosi hladno vrijeme. Naime, ona u svom sastavu ima 95% vode i svaki mraz je poguban za nju. Kada je unesete u stan, stavite je na prozorsku dasku. Zalijevanje svedite na minimum. Najbolji način da vidite kada je trebate zaliti je da prstom provjerite suvoću zemlje, ako je zemlja skroz suha, onda aloeu zalijte. Aloe Vera se prihranjuje jednom godišnje, najbolje u proljeće.
Ako aloe uzgajate u medicinske svrhe, prilikom kupovine obratite pažnju da kupite što veću biljku. Aloe Vera kao i druge sukulentne biljke je spororastuća. Aloe Vera se razmnožava tako što presadite mlade biljke koje se pojave oko stare biljke ili vegetativno iz komada biljke tj. lišća.
Apologies, but no related posts were found.