Bougainvillea – bugenvilija je prelijepa mediteranska biljka. Često je vidimo uz primorske kuće kao stablo koje se penje do prvih balkona. Može da bude različitih boja ali najrasprostranjenija je ružičasta bugenvilija Bugenvilija Glabra ali ih srećemo i u crvenoj, žutoj, ljubičastoj, bijeloj boji.
Da nešto razjasnimo odmah na početku. Cvjetovi bugenvilije su sitni i ne naročito lijepi, buegnvilija svoju ljepotu zaslužuje pricvjetnim listovima ili braktejama koje skrivaju cvijet. U toplim krajevima bugenvilija se uzgaja napolju zasađena direktno u zemlju dok u hladnijim kontinenatalnim predjelima može se uzgajati samo u saksijama jer ne podnosi niske temperature. Bugenvilija se sadi u zemljište slabijeg kvaliteta, ali dobro drenirano. Najbolje će rasti u blago kiselom tlu. Ako je planirate uzgajati u saksiji na dno saksije postavite lomljenu keramiku kako bi obezbijedili što bolju drenažu. Takođe je potrebno da biljku svake godine presadite u veću saksiju po početku vegetacije. Najbolje će rasti ako je posadite ili postavite saksiju na sunčano mjesto. Bugenvilija voli mnogo sunca i topline. Supstrat za rast bugenvilije možete i sami napraviti od vulkanske troske, komposta i pijeska.
Bugenvilija se ne smije mnogo zalijevati. Pretjerano zalijevanje ima za posljedicu dva stanja, cvjetove će zamijeniti listovi ili će doći do truljenja korijena. Ako je uzgajate u saksiji moraćete je prihranjivati na svakih 10 dana. Prihranjuje se gnojivima bogatim fosfatima. U slučaju da se desi da počne ubrzano da joj rstu izdanci smanjite učestalost prihranjivanja. Listove možete špricati sredstvima bogatim mikroelementima. Tokom zime je potrebno zalijevati jednom mjesečno.
Normalno je da tokom zime burgenvilija odbaci veliki dio lišća. Ako držite saksiju na hladnijem mjestu, ispod 10ºC, možete očekivati da odbaci sve lišće, tada će malo kasniti sa cvjetanjem. Burgenvilija zahtjeva orezivanje nakon sezone cvjetanja. Orezuje se na način da joj se orezuju samo vrhovi izdanaka i to nakon što se cvjetovi osuše. To se može raditi i tokom cvjetanja. Na taj način se podstiče da stvara više cvjetova. Prilikom orezivanja koristite rukavice! Bugenvilija je penjačica, potrebna joj je podrška uz koju će da raste. Vrlo lako je možete usmjeriti na zid ili ogradu koju želite da prekrije.
Najlakše se razmnožava tako što se jedna duža grana zakopa u zemlju. Nakon godinu dana pustiće na tom mjestu korijen. Odijecite granu od stabla i na mjestu korijena je presijecite kako bi dobili dvije biljke. Potom je posadite gdje ste planirali. Može se razmnožavati i reznicama.