Organsko sredstvo protiv biljnih uši

Insekticidi iz kućne radinosti su omiljeno sredstvo iskusnih baštovana. Želeći da voće i povrće bude i dalje organski zdravo i nezagađeno morali su da smisle način da se riješe biljnih uši ili vaši a da pri tom ne posegnu za sintetičkim insekticidima.

Proljeće je vrijeme kada biljne uši ili biljne vaši, kako ih ko naziva, napadaju ruže, voće, povrće. Izabrali smo za vas dva najučinkovitija organska insekticida koji će vam pomoći da se riješite biljnih vaši: sprej od lišća paradajza/rajčice i ulje od bijelog luka tj češnjaka. Vrlo je važno da znate pored toga kako se prave i na koji način djeluju na biljne vaši.

Biljne vaši su insekti mekog, malog tijela. Vrlo brzo se razmnožavaju. Mogu biti zelene, crne, žućkaste… boje. Neke vrste biljnih ušiju imaju i krila. Kada napadnu biljku oni joj isisavaju sokove što izaziva sušenje lišća ili njegovu deformaciju, cvjetovi najčešće se ne uspiju ni rascvjetati. Biljne vaši prelazeći sa biljke na biljku prenose i viruse, pored toga mogu prenositi i biljne bolesti.

Sprej od lišća paradajza tj. rajčice

Potrebno vam je:

  • dvije ili tri čaše lišća od rajčice,
  • dvije šolje malke vode,
  • cjediljka ili gaza i
  • boca sa raspršivačem.
Boca sa raspršivačem.

Boca sa raspršivačem.

Isjeckajte lišće paradajza i potopite ga u vodu. Pustite da prenoći. Pošto je prenoćilo, sve procijedite i sipajte u bocu, dodajte jo jednu čašu vode. Sa ovim rastvorom špricajte biljke koje su napale biljne uši, posebno obratite pažnju na donju stranu lišća jer ono vrlo često krije čitave kolonije biljnih ušiju.

Kako djeluje ovaj sprej?

Zeleni dijelovi biljke paradajza sadrže toksične sastojke koji se zovu alkaloidi. Kada se list paradajza otkine on oslobađa taj alkaloid. Potapajući ga u vodu pravimo toksični rastvor siguran za ljude ali ne i za biljne vaši.

Ulje od bijelog luka ili češnjaka

Potrebno vam je:

  • dve glavice bijelog luka, ili par čenova,
  • mineralno ulje (tečni parafin),
  • cjediljka,
  • deterdžent za posuđe,
  • voda i
  • boca sa raspršivačem.

Sitno isjeckajte ili izgnječite bijeli luk i dodajte im dvije kašike mineralnog ulja. Ostavite da to stoji 24 sata. Kada odstoji procijedite. Dobijenu tečnost pomješajte sa pola litre vode.  U to dodajte i jednu kašiku deterdženta za posuđe. Ovu mješavinu čuvajte na tamnom mjestu, kada trebate da je koristite zumite 2-3 kašike mješavine razrijeđene sa pola litre vode i špricajte napadnute biljke.

Prije upotrebe našpricajte samo jedan dio biljke i pogledajte da li škodi biljci, ukoliko joj lišće poslije jednog ili dva dana ne požuti mješavina je bezbjedna za korištenje. Ukoliko se pojavi žuto lišće razrijedite rastvor sa još vode i pokušajte ponovo. Kada je rastvor bezbjedan za upotrebu našpricajte cijelu biljku.

Kako djeluje ovo sredstvo?

Bijeli luk ili češnjak u svom sastavu ima sulfor koji pored toga što je insekticid je i antibakterijskog dejstva i fungicidnog. Detredžent za suđe ima funkciju da razori površinski sloj biljnih vaši pa one uginu od dehidracije.

Nekom drugom prilikom obradićemo i sintetička sredstav koja vam mogu pomoći u borbi protiv biljnih vaši.

Tagged under

Leave a Reply