Ključ uspjeha svakog vrta je zemljište, zemlja, tlo, podloga… Nije svako tlo jednakog kvaliteta ali srećom postoje načini kako da popravite kvalitet toga tla. Da biste utvrdili kvalitetu i vrstu tla trebali bi odnijeti ga na ispitivanje.
Dobiti najljepše, najveće, najgušće cvjetove ili plodove cilj je svakog vrtlara. To ćete postići tako što ćete povećati fertilizaciju svoga tla ali i mogućnost zadržavanja vlage. Ovo možete postići na organski i hemijski način, na vama je da odlučite koji. Neke cvjetnice kao što su petunije, fuksije ali i neki grmovi su vrlo zahtjevni u smislu kvaliteta tla pa ćete morati posvetiti posebnu pažnju obogaćivanju tla u kome rastu. Najjednostavniji način je da prilikom kopanja zemlje u nju dodate kompost ili neko drugo organsko gnojivo, ili ako ste se odlučili za vještačka đubriva, đubrivo koje odgovara tipu vašeg tla. Druge biljke kao što su azaleje ili japanske trešnje zahtjevaju povećanu vlažnost pa ćete oko njih morati rasuti materijal koji će sačuvati zemlju od isušivanja kao što je pokrivka za tlo. Međutim, neke biljke kao što su mediteranske, prilagodile su se rastu na siromašnom tlu pa imajte na umu te biljke neće dobro podnijeti vještačka đubriva ili rast na isuviše vlažnom tlu.
Ako za prihranu i obogaćivanje zemljišta koristite vještačko đubrivo najvjerovatnije ćete koristiti NPK đubriva. NPK je skraćenica od tri osnovna sastojka ovog vještačkog gnojiva a to su nitrogen, fosfor i kalijum, pored ovih elemenata u sastavu su i drugi elementi. Različite biljke imaju različite potrebe pa su proizvođači počeli proizvoditi gnojiva na primjer samo za cvjetnice, ruže, paradjz… Kod upotrebe bilo kojeg vještačkog đubriva u osnovi je praćenje instrukcija proizvođača koje uključuju frekvenciju i količinu pri upotrebi. Isuviše gnojiva može biti štetno koliko i premalo. Neka đubriva je najbolje ukopati u zemlju prilikom kopanja. Na taj način ćete obezbijediti pravilnu disperziju hranjivih materija i obogatićete tlo.
Drugi važan faktoru u poboljšanju kvalitete tla je pokrivka za tlo. Pokrivka za tlo je najčešće organskog porijekla isjeckano lišće, borovina, borove iglice, kompost… Kao pokrivka sa ograničenom funkcijom može poslužiti i plastična folija, kameni oblutci, itd. Pokrivka za tlo sprečava isušivanje tla, onemogućava korov da raste a organska pokrivka oslobađa i nutritivne materije u tlo. Da bi pomogli drvenoj pokrivki razlaganje, kao što je izmrvljena borova kora, zajedno se sa njom pomješa azotno đubrivo. Pokrivka za tlo se postavlja po površini. Naime, na taj način se tjeraju crvi i gliste iz zemlje koji se hrane ovom pokrivkom da putuju do površine i na taj način dodatno aeriziraju i dreniraju tlo kopajući tunele.