Kako kombinovati cvijeće u saksijama?

Kao što smo obećali, u ovom tekstu osvrnućemo se na neka pravila prilikom kombinovanja biljaka koje su posađene zajedno u jednu saksiju. Uzgoj cvijeća u saksijama ili kutijama daje vam priliku da eksperimentišete sa bojama, teksturama i različitim biljkama.

Ovakav način baštovanstva možete smatrati kao vježbu, a znanje i iskustvo koje steknete možete primijeniti u svom dvorištu.  Postoji mnogo načina da se zasadi saksija, to može biti poprilično zastrašujuće, posebno za početnike.

Kombinovanje različitog cvijeća odnosno biljaka

Orhideju možete zamijeniti nekom drugom cvjetajućom biljkom sličnih tekstura i boje cvijeta kako bi postigli sličan efekt.

Orhideju možete zamijeniti nekom drugom cvjetajućom biljkom sličnih tekstura i boje cvijeta kako bi postigli sličan efekt.

Najlakši način za kombinovanje je da biljke podijelite u: thriller, filler i spiller. Sad ćemo vam objasniti šta ovi nazivi znače u baštovanstvu. Biljka koja je ispravna, koja dominira saksijom, koja je arhitektonska osnova cijele kompozicije zove se thriller. Ona jednostavno služi da se privuče pažnja. Filler je biljka srednje visine u saksiji. Nalazi se odmah ispod thrillera i povezuje thriller sa spiller slojem. Spiller su biljke koje su najniže u saksiji, ne rijetko one se prelijevaju iz saksije i padaj do poda.

Kada budete birali biljke imajte na umu njihovu teksturu, miris, boju. Pojedinačno svaka biljka ima izražava se svojom bojom, teksturom, oblikom, međutim utvrdite kako iskombinovane različite biljke reaguju jedna na drugu. pokušajte da odgovorite na nekoliko pitanja. Da li određene boje jedne biljke, čine komplementarne boje druge biljke jasnijim? Postoji li osnovna tema koja povezuje sve biljke? Kako lišće svih biljaka, njihova tekstura, oblik, veličina uklapa se sa temom?

Biranje thrillera

Počnite sa thrillerom, fokalnim mjestom vaše buduće kombinacije. Thriller je biljka koja obezbjeđuje arhitektonsku strukturu čitavoj kombinaciji biljaka. Thriller je velika biljka mada može da bude i više biljaka ali iste vrste.One su velike biljke, koje strukturu čine izražajnijom. Dobar izbor za thriller biljke su kana, banana, ukrasne trave ali mogu biti i grupisane cinije, orhideje, suncokreti…

Biranje fillera

Filler su biljke koje su u sredini, one povezuju thriller sa spillerom. Filler se zasadi oko thrillera, obično su niže i daju talasastu strukturu kombinaciji.Filler sakriva bazu thrilleru i ispunjava saksiju sa urednim oblicima. Razmislite o korišćenju biljaka srednje veličine.  Npr. pelargonije, visoke petunije…

Biranje spillera

Spilleri su konačni element prilikom dizajniranja saksije. Oni se kaskadno spuštaju do poda, čine ivice mekšim, daju šaroliku suknju oko kombinacije. Da bi postigli ovaj efekat koristite Calibrachoa, lozu slatki krompir, …

Biranje saksije

Prije nego što odete u kupovinu, odredite mjesto gdje ćete postaviti saksiju i odlučite kolika vam treba. Da li će saksija imati zadatak da smekša rub tog mjesta? Da li želite da postavite jednu ili više saksija? Ovo su važne stvari na koje trebate obratiti pažnju od toga zavisi hoće li saksija biti srednja ili velika, hoće li biti terra cotta ili plastična, boja saksije…

Dobra podloga je vitalna za uzgoj biljaka u saksijama. Napravite smjesu od 1/3 zemlje za cvijeće, 1/3 komposta i 1/3 isjeckane borove kore. Redovno zalijevajte i prihranjujte biljke, jer zbog velikog broja biljaka hrana će se brže trošiti.

 

Tagged under

Leave a Reply