Kako izabrati boju za kuhinju

Vjerovatno provodite releativno mnogo vremena u svojoj kuhinji. Možda ne volite kuhati ali sigurno volite jesti. Sa određenom atmosferom priprema hrane ali i objedovanje, posebno sa prijateljima, može biti izuzetno prijatno.

Boje u kuhinji

Boje u kuhinji

Čim pročitate ovaj tekst otiđite u svoju kuhinju, dobro je osmotrite i vidite šta vam se  sviđa u njoj a šta ne. Kada ste u svojoj kuhinji jeste li srećni ili indolentni, relaksirani ili frustrirani? Da li svoju kuhinju posmatrate kao mjesto gdje biste voljeli provodite više vremena ili je kuhinja prostor u koji samo uđete i još prije iz nje izađete? Iako imate kuhinju opremljenu najsavremenijim elektronskim uređajima još uvijek se možete osjećati kao da vam ulaskom u nju nestane energije. Dok ste ulagali značajna sredstva u elektronske uređaje jeste li razmišljali šta je lijepo? Promijenite boje svoje kuhinje, stvorite mjesto u kome ćete uživati, osjećati se prijatno i relaksirajuće. Transformišite kuhinju od samo funkcionalne u idealnu prostoriju za okupljanje porodice, zabave, zakuske i degustacije. Vi zaslužujete kuhinju koja je funkcionalna ali i lijepa. Iskoristite boje koje su jeftin način za dizanje vašeg stila na jedan novi nivo.

Ne biste vjerovali koliko se dijelova kuhinje može obojiti i pri tome ne mislimo samo na zidove: vrata kuhinjskih elemenata, vrata, podovi, radne površine, dekorativni elementi… Bilo da ćete ove elemente obojiti ili kupiti u boji, bitno ih je imati na umu. Svjetlo u kuhinji takođe može imati uticaja na boju, pa vodite o tome računa prilikom kupovine rasvjetnih tijela.

Narandžasta boja pospješuje apetit

Narandžasta boja pospješuje apetit

Pokušajte da otkrijete i razumijete kako svaki pojedinačni element u kuhinji djeluje na cjelokupnu sliku. Prije nego što izaberete boje razmislite kakav ambijent želite da stvorite. Izaberite boju koju volite ali imajte na umu efekte koje će ona stvoriti. Prilikom izbora boja i nijansi imajte nekoliko stvari na umu:

  • tamnije nijanse stvaraju osjećaj udobnosi i intime,
  • zemljane nijanse su umiirujuće,
  • narandžasta boja  asocira na hranu pa će djelovati na povećanje apetita,
  • svijetle nijanse će unijeti u kuhinju energiju,,
  • žuta boja je povezana sa koncentracijom.

Osnovni dizajnerski princip kod uređenja enterijera je da se zadržite na tri boje. Upotreba samo dvije boje je dosadna. Od tri boje bar jedna neka bude neutralna kako bi izbalansirala između jakih boja. Možete koristiti boje da bi stvorili malo neobičniji, haotičan izgled, pri tome mješajući tamne i svijetle nijanse. Posmatrajte kuhinju kao cjelinu i kako će svaki pojedini element djelovati na cjelinu. Na kraju, vi ste najviši sudija u tome šta je estetski prihvatljivo u vašoj kuhinji a šta nije.

Drvo, tapete, pločice i boja su materijali koji će doprinijeti paleti boja u vašoj kuhinji. Drvo može biti prirodne boje, lakirano bezbojnim lakom ili u nekoj tamnijoj nijansi. Tapete će prostoru dati teksturu i vrlo su raširene kod uređenja enterijera. Imajte na umu da je tapete malo teže čistiti. Za dodavanje boje, teksture i stila u kuhinju nezaobilazne su keramičke pločice, porcelanske pločice i staklene pločice. Pločice možete koristiti za zidove, podove i radne površine. Vrlo lako se čiste i imaju bezbroj mogućnosti u kombinovanju.

Kada se odlučite na adaptaciju kuhinje uživajte, jer je to put do kuhinje koja će oslikati vaš stil. U nastavku pogledajte nekoliko kombinacija boja koje vam mogu pomoći da se odlučite.

Molerski radovi – preporuka Gm Color

Tagged under

Leave a Reply