Kako i kada reprogramirati kredit

Danas malo ko nema neki kredit. Ali šta raditi u slučaju da više niste u mogućnosti plaćati visinu anuiteta koji je ugovoren? Rješenje je reprogramiranje kredita ili refinanciranje zaduženja.

Reprogramiranje kredita je sklapanje novog ugovora sa bankom kojom se povećava dužina trajanja kredita a smanjuje se anuitet. Naravno, i to se plaća. Iznos naknade za obradu zahtjeva za reprogramiranje kredita kreće se od 0,5-1% od onoga što vam je ostalo platiti, pored toga, moraćete platiti i kamatu jer ste produžili trajanje kreditiranja i na taj način povećali ukupan dug. Na ovaj način ćete ipak relaksirati kućni budžet i nećete se morati suočiti sa opomenama za neplaćanje kredita i u najgorem slučaju sa prisilnom naplatom. Sa reprogramom kredita moraju se složiti i žiranti ili jamci i sudužnici. Postoji mogućnost da prilikom reprogramiranja kredita sa bankom dogovorite i moratorijum odnosno grejs period u trajanju od nekoliko mjeseci kako bi stabilizovali svoje finansije. Ukoliko imate problema sa plaćanjem rata odn. anuiteta nemojte oklijevati da tražite reprogram kredita kako ne bi upali u još veće probleme.

Pored reprogramiranja kredita možete sebi pomoći i refinansiranjem kredita. Refinansiranje kredita je uzimanje novog kredita s kojim ćete zatvoriti postojeći. Kredit za refinansiranje je na duži rok kako bi smanjili opterećenje svog budžeta. Ove kredite možete dići u različitoj banci od one u kojoj trebate zatvoriti kredit. Neki krediti se ne mogu refinancirati ali za detalje moraćete posjetiti svoju banku. Instrumenti osiguranja kredita ponajprije ovise o iznosu kredita, kreditnoj sposobnosti  te odabranom modelu kredita. Kod nekih banaka, kvalitetnim instrumentima osiguranja mogu se smanjiti kamatne stope i naknade po kreditima.

Tagged under

Leave a Reply