Često kišnu sezonu prate i određene opasnosti koje mogu prouzrokovati veliku štetu po naše domove. Ovdje je neoliko koraka koje možete preduzeti kako bi sebe i svoju imovinu sačuvali sigurnim i suhim.
1. Provjeriti dihtunge i eventualne pukotine na stolariji prozora i vrata, kroz njih voda može prodrijetu unutra.
Ukoliko primjetite propuste i niste kadri da ih sami zatvorite, što prije pozovite majstora kako biste preduhitrlili kišu i spriječili štetu koju njeno prodiranje u vaš dom može izazvati. Uradite ovo najmanje jednom godišnje.
2. Provjerite drveće u vašem dvorištu i uklonite suhe i mrtve grane koje se za vrijeme jakih kiša i oluja mogu otkinuti i napraviti štetu.
3. Uklonite lišće, grane i otpadke iz oluka i odvodnih cjevi. U suprotnom voda iz oluka bi mogla da se prelijeva i natapa fasadu i strop.
4. Ugradite nepovratni ventil za kanalizaciju koji će tokom velikih padavina srpiječiti povratak vode iz kanalizacionih cjevi u pravcu domaćinstva. Na ovaj način izbjeći ćete štetu koja može dostići i nekoliko hiljada eura.
5. Ukoliko živite u
vodoplavnim područjima obavezno se opremite vrećama sa pijeskom.
6. Pribor za prvu pomoć
svakako je nešto što bi se trebalo naći u vašem domaćinstvu zbog povećanog rizika od povređivanja koje kišno i olujno vrijeme nosi sa sobom.
7. Obratite se nadležnim
institucijama kako biste provjerili da li je vaša imovina ispod ili iznad vodoplavnog nivoa i da li područje na kojem se imovina nalazi ima istoriju poplava.
8. Čuvajte važne dokumente u
vodootpornim kutijama i na lako dostupnim mjestima.
9. Obavezno zaštitite vaš
podrum. Postoje različita sredstva i način hidroizloacije, stoga bi najbolje bilo pronaći dobrog majstora koji će procjeniti šta se po tom pitanju treba i može uraditi u vašem podrumu .
10. Naučite, u slučaju poplave,
kako da isključite struju u vašem domu. Pobrinite se da bude isključena dok se sve ne osuši.