Dalija (dahlia), u nekim krajevima se zove i georgina, je višegodišnja biljka koja se razvija iz gomolja i cvjeta od sredine ljeta do prvih mrazeva. Krasi je raznolikost. Dalije cvjetaju u svim bojama: crvena, žuta, ljubičasta, narandžasta, bijela, ružičasta… Takođe, variraju i u visini pa postoje sorte koje su patuljaste oko 5cm i one koje su visine i do 3m.
Dalije su idelano cvijeće za našu klimu, ne mogu da opstanu u izuzetno sušnim predjelima. Kada većina cvijeća počene da vene u vrtu, one će i dalje cvjetati i ukrašavati vrt. Prema tome, obratite pažnju na plan vrta. Sva ona mjesta koja će ostati bez cvijeća već od jula mjeseca popunite sa dalijama.
Nemojte žuriti sa sadnjom gomolja dalija. Tek pošto prođe opasnost od mrazeva posadite dalije u zemlju. Najčešće se sade krajem aprila i početkom maja kada je temperatura tla iznad 15ºC. Sade se na mjestima gdje će imati jutarnje sunce i minimalno 6 sati direktnog sunca. Njabolje će uspjeti u blago kiselom tlu koje je dobro drenirano i bogato hranjljivim supstancama. Zbog toga iskopajte malo veće rupe i gomolje zatrpajte sa kompostom pomješanim sa sitnom zemljom ili pijeskom. Dalije sadite u grupama. Grupišite ih prema boji, visini. Rastojane između visokih biljaka neka bude oko 50cm a između patuljastih dalija oko 20cm. Prije sadnje izvršite pregled gomolja. Svaki gomolj koji je počeo da trune ili je suh nemojte saditi, ili ga posadite na mjesto gdje se neće primjetiti iako ne uspije. Gomolje koji su dobili okice slobodno posadite. Gomolj dalije se ne smije poloviti kao što se polovi gomolj krompira! Sadite ih na dubinu od oko 20cm sa okicama okrenutim ka gore. Dalija će početi da cvjeta oko osme sedmice nakon sadnje tj. sredinom jula. Gomolj ne zalijevajte odmah nakon sadnje. Tek pošto se pojavi zeleni izdanak iz zemlje počnite sa redovnim zalijevanjem biljke. Ako planirate posuti oko dalija pokrivku za tlo to uradite onda kada biljke niknu. Inače možete im značajno otežati nicanje.
Pretjerano zalijevanje dalija može izazvati truljenje korijena. Štoviše ne treba ih uopšte zalijevati nakon što ih posadite sve dok ne niknu. Nakon što niknu zalijevajte ih nekoliko puta sedmično, posebno tokom vrelih dana kada će biljke usljed vrućine klonuti. Dalije se prihranjuju tek kada narastu 1/3 od svoje planirane visine i to umjetnim tečnim gnojivima sa niskim procentom nitrogena, najčešće sa NPK 5-10-10 i 10-20-20. Prihranjujte ih jednom mjesečno do kraja septembra. Prečesto prihranjivanje dovešće do sitnih cvjetova, truljenja korijena i smrti biljke. Visoke dalije je nophodno povezati za štapove kako se ne bi slomile. Posebnu pažnju obratite tokom jakog vjetra i kiše. Tada im se cvjetovi napune vodom, tresnite cvjetove kako bi ih olakšali i spriječili njihovo lomljenje. Najbolje je štapove zabosti odmah prilikom sadnje kako naknado ne bi oštetili gomolj.
Dalije je moguće pincirati kako bi se povećala žbunovitost biljke. Jednostavno otkinite dio izdanka nakon trećeg para listova. Pincirati možete i glavno stablo! Redovno uklanjajte uvele cvjetove i slomljene zelene dijelove kako bi poboljšali cvjetanje tokom sezone.
Gomolj dalija se vadi iz zemlje nakon prvih mrazeva. Pustite da se nadzemni izdanak smrzne. Nakon toga sačekajte još pola mjeseca i tek onda iskopajte gomolje i to izvadite čitav busen zemlje gdje se nalazi gomolj. Međutim, ni tada ne odsjecajte nadzemni dio. Tek kada se on skroz osuši i pocrni tek tada ga odsijecite. Tokom tog vremena dalija se priprema za zimu. Nakon što ste uklonili nadzemni dio uklonite i zemlju na gomolju. Pustite gomolje da se osuše par dana a nakon toga ih podijelite. Oštećene i trule gomolje bacite. Čuvajte ih na suvom mjestu i toplom mjestu (da ne bi smrzli) do sljedećeg proljeća. Ne savjetujemo ostavljanje gomolja u zemlji jer će postepeno biljka postati neproduktivna i bez cvjetova.