Kraljice cvijeća, ruže imaju reputaciju da su primadone svakog vrta. Iako su neke sorte ruža izuzetno zahtjevne prilikom uzgoja, većina ih je nezahtjevna. Kako izabrati ruže za svoj vrt?
Svake godine se pojavljuju nove sorte ruža i svake godine u uzgoju ruža vladaju novi trendovi. Iako sve ruže dijele neke osnovne zahtjeve prilikom uzgoja postoje brojne sorte koje su manje zahtjevne u vezi vode, hranjiva, zemlje i sl. Najčešće slikana ruža u vrijeme cvjetanja je čajevka. Iako prelijepa, ova sorta ruže je i nazahtjevnija za uzgoj. Po zahtjevnosti odmah iza čajevki su engleske ruže ili stablašice. Najpogodnija za uzgoj u vrtu su parkovske ili grmolike ruže, cvjetaju prelijepo u žbunovima do visine od 70cm i ne zahtjevaju toliko pažnje kao čajevke.
Sadnja
Sve ruže zahtjevaju sunce, međutim ako su u vašim krajevima ljeta postala ekstremno vruća ruže možete posaditi i u dio vrta gdje je popodne hladovina. Ipak imajte na umu da ruže zahtjevaju bar šest sati sunca dnevno. Ruže sadite u zemlju koja ne zadržava vodu, ruža ne voli da joj korijen bude u vodi, voli vlažno tlo ali ne pretjerano. Prije sadnje, dobro drenirajte mjesto gdje ćete ih zasaditi. Ruže se mogu saditi u razlišitim periodima godine, mi vam savjetujemo da ih sadite krajem zime ili početkom proljeća, Tada se na tržištu pojavljuju ruže sa golim korijenom koje zahtjevaju da se odmah posade. Sadnja je jednostavna, iskopajte rupu u tlu duboku 30-ak cm i široku oko 40 cm. Pomješajte kompost sa iskopanom zemljom, stavite na dno rupe, zalijte dok se ne stvori blato, tu stavite korijen i zatrpajte ga. Uvijek zatrpajte zemljom samo do nivoa do koga je bila zakopana i u rasadniku.
Zalijevanje i prihranjivanje
Ruže vole vlažno tlo, tada su najzdravije i cvjetaju najljepšim cvjetovima. Međutim, kao što smo već rekli, ne vole da budu u vodi. Ako je korijen ruže u vodi doće će do njegovog truljenja i propadanja ruže. Ruže zalijevajte tokom ljeta jednom dnevno, a tokom zime jednom sedmično. Učestalost zalijevanja zavisiće od kvaliteta tla u koji je posađena, vremena, godišnjeg doba. Ipak ruže nikad ne smiju da budu u suhoj zemlji, provjeravajte svakih par dana da li je zemlja oko ruža vlažna. Da biste imali zdrave ruže redovno ih prihranjujte gnojivom. Veliki broj ljubitelja ruža koristi organska gnojiva, njih možete naći u svakom iole bolje snabdjevenom tržnom centru po cijeni od 10€ za 20kg. Prvi put ih prihranite kad u proljeće dobiju prvo lišće. Jednostavno, gnojivo pospite oko ruže na udaljenosi od 5 cm i odmah potom zalijte. Nakon prvog prihranjivanja nastavite sa redovnim prihranjivanjem u toku sezone cvjetanja. Učestalost prihranjivanja zavisi od toga koje gnojivo koristite.
Bolesti i nametnici
Na žalost ruže su vrlo osjetljive biljke, sklone bolestima i različitim nametnicima. Međutim, svaka nova sorta ruža je sve otpornija na bolesti. Ruže najčešće napadaju biljne uši. O biljnim ušima i kako ih se rješiti pročitajte ovdje. Od bolesti najčešće se javljaju pepelnica, crne tačke i plamenjača.
Orezivanje
Orezivanje ruža se radi početkom zime ili početkom proljeća. Ukoliko nije riječ o penjačicama ili stblašicama ruže se sijeku na visinu od 30-40cm. Sve lišće se skida kao i suhe ili oboljele grane. Odsijecite i grane koje su izašće iz centa ruže kao i tanke izdanke. Sve odsjekle grane spalite kako bi izbjegli širenje eventualnih bolesti. Tokom sezone cvjetanja redovno skidajte cvjetove koji prolaze.
Ruže su zaista kraljice svakog dvorišta. biće još riječi o njima obećavamo vam.