Jednom kada naučite tajne za uspješan uzgoj hortenzija, one će vam vrlo brzo postati omiljena lejtnja biljka.
1 Nije potrebno da hortenzijebudu u hladu cijeli dan, dobro će uspjevati i u djelimičnom hladu. Jutarnje sunce im godi. Što sjevernije živite više sunca mogu da podnesu.
2 Ne sadite hortenzije direktno ispod drveća. One ne vole da se bore sa drugim biljkama za hranu i vlagu. Sem toga agresivno korijenje nekog drveća može da ima našteti.
3 Hortenzije uvijek kupujte procvjetale. Razlog je jednostavan, da biste znali kakvu vrstu, kakvog cvijeta i boje kupujete.
4 Najbolje vrijeme za rasađivanje hortenzija je rano proljeće ili kasna jesen. U jesen se presađuju onda kada izgube sve lišće ali ne čekajte da se zemlja smrzne!
5 Redovno uklanjajte uvele cvjetove da biste podstakli stvaranje novih i njihovo cvjetanje.Takođe da biste podstakli razgranavanje hortenzije možete je povremeno ošišati.
6 Hortenzije zahtjevaju redovno zalijevanje, što je posebno bitno za vrijeme ljetnjih žega kada ih je potrebno zalijevati ujutro i naveče. Na sreću odmah nakon zalijevanja njihovo uvelo lišće dobiće normalan izgled.
7 Vaša hortenzija neće da cvjeta? Ima mnogo listova ali nema cvjetova? Najvjerovatnije ste pretjerali sa prihranjivanjem. Hortenziju je dovoljno dva puta godišnje prihraniti i to gnojivom 10-10-10, jednom u rano proljeće i drugi put u kasno ljeto.
8 Hortenzije kombinujte sa biljkama koje zahtjevaju slične uslove za rast kao što su impatiens, viburnum, begonijama… Hortenzije su prekrasna pozadina za stinije cvjetajuće biljke.
9 Kako bi zadržali lijep izgled dvorišta na mjestu gdje uzgajate hortenzije posadite u njihovoj blizini konifere, zimzeleno grmlje zanimljivog lišća.
10 Kada poželite da promijenite boju cvjetova svoje hortenzije to uradite jednostavnom promjenom kiselosti tla. Tlo sa pH manjim od 6 daje ljubičaste i plave cvjetove hortenziji dok ono sa pH većim od 7 daje crvene i ružičaste cvjetove. Bijele hortenzije je nešto teže natjerati da promjene boju.