Ako ste se dosada ustručavali da uzgajate sobne biljke jer vam je stan na takvom mjestu da nema dovoljno svjetlosti, više ne morate. Izabrali smo 10 sobnih biljaka koje pored toga što se lako uzgajaju one ne zahtjevaju ni mnogo svjetlosti. Ali da na početku razlučimo šta podrazumjevamo pod prostorijom bez mnogo svjetlosti. To je prostorija okrenuta na sjever ili koja nema prozora. Ako prostorija nema prozora potrebno je da držite upaljeno svjetlo bar 10 sati dnevno.
Zamioculcas zamiifolia
Zamioculcas zamiifolia – raste u sredini sa malo vode i malo svjetlosti, izuzetno otporna.
Sansevieria trifasciata
Sansevieria trifasciata (svekrvin jezik ili sabljica) – vrlo lako podnosi srdinu sa malo svjetlosti. Izuzetno dekorativna zbog boje i oblika listova.
Hedera algeriensis
Hedera algeriensis – između zalijevanja potrebno je pustiti zemlju da se dobro osuši. Ne zahtjeva posebne uslove.
Epipremnum aureum
Epipremnum aureum – je puzavica. vrlo dobro uspjeva u različiim sredinama pa i u onim bez svjetlosti.
Davallia fejeensis
Paprat – mnogo je vrsta paprati npr. Davallia fejeensis su dobar odabir u prostoirma bez svjetlosti. Međutim, paprat zahtjeva vlažnu podlogu za rast.
Dieffenbachia
Dieffenbachia – je svima dobro poznata sobna biljka. I nju ubrajamo u sobne biljke koje dobro podnose manjak svjetlosti.
Philodendron
Philodendron – je još jedna raširena sobna biljka. Između zalijevanja treba pusiti da se zemlja osuši. Nekim filadendronima potrebno je obezbijediti ljestve za penjanje.
Calathea
Calathea – zahtjeva vlažnu podlogu za najbolje rezultate. Pravilo je da što je manje svjetlosti to će manje cvjetati.
Anthurium
Anthurium – je izuzetno dekorativna sobna biljka koja cvjeta crvenim, bijelim i roza cvjetovima. Za najbolje rezultate Anthurium je potrebno često zalijevati kako bi se osigurala vlažna podloga.
Aglaonema
Aglaonema – je sobna biljka koja se lako uzgaja. Izmešu zalijevanja potrebno je pustiti zemlju da se osuši.